کفپوش اپوکسی ضد اسید

کفپوش ضد اسید و نحوه استفاده از آن

یکی از جمله کفپوش اپوکسی که در بسیاری از صنایع و کارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرد کفپوش ضد اسید نام دارد. این کفپوش همان‌طور که از نام آن مشخص است دارای خواص ضد اسیدی بوده و متناسب برای مشاغلی طراحی شده که با مواد اسیدی و شیمیایی سر و کار دارند.

موارد استفاده از کفپوش اپوکسی صنعتی بسیار بالا بوده و می‌توان از آن به عنوان کفپوش صنایع مختلف، آزمایشگاه، مراکز بهداشتی و درمانی، سالن تولید مواد اسیدی، سردخانه و برخی دیگر از مراکز استفاده کرد.

در بسیاری از مشاغل سخت استفاده از اپوکسی ضد اسید به دلیل مزایای بسیار همچون مقاومت و دوام بالایی که دارند توصیه می‌شود حال برای بیشتر صنایع که با مواد شیمیایی و اسیدی سر و کار دارند بهترین نوع کفپوش اپوکسی می‌تواند کفپوش ضد اسید باشد زیرا می‌تواند از جذب مواد اسیدی به کف جلوگیری کرده و پس از گذشت مدت زمانی منجر به تغییر رنگ در کفپوش نخواهد شد.

 

کفپوش اپوکسی ضداسید

کفپوش اپوکسی

چرا استفاده از کفپوش اپوکسی صنعتی برای مشاغل سخت توصیه می‌شود؟

در چندین سال گذشته و در برخی از سالن‌های تولید از پوشش‌های فلزی استفاده می‌شده است اما این کفپوش‌ها پس از گذشت مدت زمانی دچار زنگ زدگی شده و در اثر اصابت وسایل بر روی آن دچار پریدگی و خوردگی آهن می‌شدند که این امر یک معضل برای این دسته از کفپوش‌ها به شمار می‌رفت.

در کنار این پوشش‌ها نیز به طبع پوشش‌های دیگری برای کف معرفی شدند که برخی از آنها گران قیمت بوده و به دلیل هزینه بالایی که این محصولات داشتند استفاده از آنها اقتصادی نبوده و توصیه نمی‌شد.

بهترین راه برای جلوگیری از این دو مورد استفاده از کفپوش اپوکسی ضد اسید بوده که اگر به درستی اجرایی شود می‌تواند از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار باشد و پس از گذشت مدت زمانی نیاز به تعمیر و یا تعویض نخواهد داشت.

کفپوش اپوکسی با ترکیب دو محلول رزین اپوکسی و هاردنر تولید می‌شود و درون آن از هیچ گونه حلالی استفاده نشده است به همین دلیل زمان برخورد با مواد شیمیایی واکنشی ثابت از خود نشان داده و پس از گذشت مدت زمانی دچار تغییر رنگ نخواهد شد.

معرفی ویژگی‌های مهم کفپوش ضد اسید

در خصوص ویژگی‌های مهم اپوکسی ضد اسید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-قاومت بالا در برابر مواد شیمیایی

-دوام بالا در برابر ضربه و فشار

-قابلیت اجرایی شدن به صورت یکپارچه و کامل

-قابل اجرا بودن بر روی سطوح بتن، سنگ، سرامیک و غیره

-بدون هیچ گونه شکاف، درز و ترک

-کاملا بهداشتی و بدون جذب آلودگی و میکروب‌ها

-مقاومت بالا در برابر عوامل حرارتی، مکانیکی و اسیدی

-بدون نیاز به هزینه اضافی برای تعمیر و نگهداری

-قیمت ارزان

-سهولت در اجرایی شدن

-چسبندگی بالا بر روی کف

-دوام بالا در برابر سایش

-دارای رنگ‌ها و مدل‌های متنوع

-قابل استفاده در تمامی صنایع، کارخانجات، سالن تولید و غیره

همان‌طور که ملاحظه فرمودید ویژگی‌های بسیاری را می‌توان برای کفپوش اپوکسی صنعتی عنوان کرد که در این بخش تنها به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره شد. لازم است بدانید این کفپوش‌ها به صورت ۲ لایه و ۳ لایه قابل اجرا بوده و صنایعی که به دوام و مقاومت بالای کفپوش اهمیت می‌دهند از نوع ۳ لایه آن استفاده می‌کنند. در مکان‌هایی همچون ادارات و منازل مسکونی که درجه اهمیت دوام و مقاومت کفپوش پایین‌تر است از نوع ۲ لایه این کفپوش‌های رزینی استفاده می‌شود.

کفپوش اپوکسی ضداسید

کفپوش اپوکسی ضد اسید کارخانه – اجرای پروژه از اکسیرپرگاس

نحوه اجرایی شدن کفپوش ضد اسید به چه صورت است؟

جهت اجرایی کردن کفپوش اپوکسی ضد اسید در مرحله اول مهندسان فنی از سطح مورد نظر بازدید کرده و نکاتی همچون تعمیر کف، پاک زدایی از آلودگی و غیره را بررسی کرده و سپس برای اجرایی شدن کفپوش اپوکسی از افرادی ماهر در این زمینه بهره گرفته می‌شود.

در این بخش نقاط آسیب دیده بر روی کف تعمیر می‌شود و پاکسازی‌هایی همچون چربی زدایی و پاک کردن آلودگی‌هایی همچون گرد و غبار انجام می‌شود. پس از تمام شدن این کارها حال زبرسازی کف را انجام می‌دهند تا هنگام قرارگیری پرایمر که نوعی چسب است کفپوش به خوبی به کف چسبیده شود.

پس از زبرسازی سطح حال لایه اول کفپوش که پرایمر است بر روی سطح اجرایی می‌شود و به طور کامل سطح را با کمک این مواد می‌پوشانند و چند ساعت اجازه می‌دهند تا سطح خشک شود و سپس مرحله دوم را اجرایی می‌کنند. لایه میانی بیشتر به جهت مقاومت بالا استفاده می‌شود و می‌تواند دوام بالای کفپوش را تضمین کند. پس از انجام مرحله میانی مجددا مدت زمانی را به سطح اجازه می‌دهند تا کمی خشک شود و سپس لایه نهایی را اجرایی می‌کنند.

پس از اجرایی کردن لایه نهایی باید حداقل ۶ الی ۷ ساعت برای خشک شدن به صورت سطحی به کفپوش زمان داد. به طور کلی پس از اجرایی شدن کفپوش به مدت یک هفته زمان لازم است تا کف به صورت کامل خشک شود.

نکات مهم در هنگام اجرایی شدن کفپوش اپوکسی صنعتی

نکات مهمی که ممکن است در حین اجرایی شدن کفپوش اپوکسی ضد اسید پیش آید در زیر برای شما آورده شده است به همین دلیل رعایت این نکات و توجه به آن از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.:

-بدون خطر زیست محیطی: این محصول هیچ گونه آلایندگی برای محیط زیست نداشته و می‌توان گفت آسیب بالایی به محیط زیست وارد نخواهد کرد.

-استفاده از وسایل ایمنی: حین اجرایی شدن این کفپوش رعایت موارد ایمنی همچون استفاده از دستکش، عینک و ماسک ایمنی لازم است.

-مواظبت در هنگام برخورد مواد: در صورتی که به هر دلیل این مواد با پوست شما تماس پیدا کرد باید محل تماس را با آب فراوان شستشو دهید.

-جلوگیری از استنشاق مواد: بهتر است در زمان اجرایی کردن کفپوش اپوکسی از ماسک استفاده کنید تا بوی مواد به درون ریه‌های شما وارد نشود.

-مراقبت در هنگام بلعیدن: در صورت بلعیدن به صورت اشتباهی حتما به پزشک مراجعه کنید.